Diyarbakır’da gözaltılara tepki: Gözdağını kabul etmiyoruz

DİYARBAKIR – Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleştirilen baskınlarda ortalarında gazeteciler, avukatlar, hak savunucuları, siyasetçiler ve sanatkarların olduğu 126 kişi konutlarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Toplamda 216 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 200 avukat, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları eşliğinde gözaltıları protesto etti. Avukatlar ismine açıklamayı okuyan Diyarbakır Barosu Lider Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, gözaltıların hukuksuz olduğunu söyledi.

‘SEÇİM ÖNCESİ YARGI ELİYLE GÖZDAĞINI KABUL ETMİYORUZ’

Mardin Barosu’na kayıtlı 3, Batman Barosu’na kayıtlı 2, Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı 1 ve Diyarbakır Barosuna kayıtlı 19 olmak üzere toplam 25 avukatın gözaltına alındığını belirten Özdemir, “Gazeteciler, sanatkarlar ve hak savunucularının hakkında konut ve ofisleri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Genel Merkezi’nde arama ve sonrasında gözaltı süreci yapılmıştır. Her gün adliyede duruşma ve iş takibi yapan meslektaşlarımızın haber verilmesi yahut çağrılması halinde tabir verebilecek durumda olmasına karşın hukuka ve insan haklarına ters bir biçimde mesken baskını ile gözaltına alınması ile başlayan hukuka muhalif süreç belge hakkında saklılık ve gözaltına alınan şahısların 24 saat avukatları ile görüşmelerinin kısıtlanması kararı ile devam etmiştir” dedi.

‘HAK SAVUNUCULARININ SİNDİRİLMEK İSTENDİĞİNİ BİLİYORUZ’

Türkiye’de, temel hak ve özgürlüklere son derece keyfi bir biçimde müdahale edildiği, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları, gazeteciler ve sanatkarların yargı eliyle maksat alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşandığını belirten Özdemir, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yakalama, gözaltı, tutuklama üzere müdafaa önlemlerinin hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz formda berbata kullanıldığı gözlenmektedir. Avukatların ofislerinde, mesleksel faaliyetlerini içerir yargılama belgelerine suçlamaya kanıt oluşturmak ismine el konulmuş, ölçüsüz ve hukuka muhalif arama ile savunmanlık vazifesi suçlamaya mevzu edilmiştir. Toplumun muhalif bölümlerine ve hak savunucularına karşı sürdürülen yargı tacizi, avukatlar, hak savunucuları, sanatkarlar ve basın işçileri üzerinde de sürdürülmeye devam etmektedir. Türkiye’de seçimlerin ‘Demokratik, Adil ve Dürüst Seçim Prensibi’ne nazaran yürütülemeyeceğine dair öteden beri gelen ağır ve kaygı verici tasalar bulunmaktadır. Seçim güvenliğine ait tasalar gözetildiğinde, yargı tehdidi ile sivil toplum örgütlerinin ve hak savunucularının sindirilmek istendiğini biliyoruz.”

‘DERHAL HÜR BIRAKILMALARI SAĞLANMALIDIR’

Gözaltına alınanların derhal hür bırakılması gerektiğini belirten Özdemir, “Bizler, Hak temelli sivil toplum örgütleri olarak maddelere ve kozmik hukuk unsurlarına muhalif olarak hak savunuculuğunun kriminalize edilmesini, avukatlık mesleksel faaliyetleri üzerinden yargılanmasını hiçbir formda kabul etmediğimizi bir defa daha yineliyoruz. Meslektaşlarımız, gazeteciler ve hak savunucuları açısından, hukuka karşıt, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek derhal hür bırakılmaları sağlanmalıdır” tabirlerini kullandı.

Yeşil Sol Parti de Diyarbakır merkezli baskınlarla gözaltına alınan gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler, hak savunucuları ve sanatkarlar için Diyarbakır Sanat Sokağı’nda bir ortaya geldi.

Seçime sayılı günler kala yapılan gözaltıları ‘siyasi soykırım’ olarak nitelendiren Yeşil Sol Partililerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, vilayet eş sözcülerinin ve milletvekilleri adaylarının iştiraki ile yapılmak istenen yürüyüşe müsaade verilmedi.

Abluka altında tutulan kitle sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Berxwedan jiyane”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

İBRAHİM AKIN: YAPTIĞINIZ SEÇİM KUMPASIDIR

Yapılan müzakerenin akabinde kitlenin sırayla alana girişine müsaade verildi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın’ın bir konuşma yaptığı alanda “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. “Her türlü operasyona, engellemeye karşın direnerek kelamımızı söylemeye, halkımıza sesimizi ulaştırmaya çalışıyoruz” diyen Akın, “Sanatçılar, avukatlar, gazeteciler, HDP Eş Genel lider yardımcımız gözaltına alındı. Buradan iktidara sesleniyoruz. Yaptığınız seçim kumpasıdır. Biz sizin karşınızda kelamımızı söylüyoruz. Halka karşı kelamımız var ve sizleri 14 Mayıs’ta göndereceğiz” dedi.

‘HER ŞEYİN HESABINI SORACAĞIMIZI BİLİN’

“Asla geri adım atmayacağız ve bu iktidarı göndereceğiz” diyen Akın, şöyle konuştu:

“Gözümüze bakıyorsunuz. Biz de sizin gözünüze bakıyoruz. Saray rejimi her yerde kaybettiğinin farkında. Görüyorsunuz burada bir basın açıklaması yapacağız lakin her türlü engellemeyle karşı karşıyayız. Asla geri durmayacağız, bir adım geri atmayacağız ve bu iktidarı göndereceğiz. Dünyaya da Türkiye’ye de bu seçimde her türlü zorbalığa, provokasyona, darbeye karşı burada olduğumuzu ve bunları göndereceğimizi göstereceğiz” sözlerini kullandı.

Kitleye müdahale eden polis gruplarına de seslenen Akın, “Bundan sonra bunları yapamayacaksınız. 14 Mayıs sonrasını düşünün ve her şeyin hesabını soracağımızı bilin” dedi.

HDP basın danışmanı Tümen Anlı protestolar sırasında gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir