Sudan’da çatışmalar sürüyor: ‘Bombalar durana dek görüşme yok’

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da ordu ile paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar, alınan ikinci 3 günlük ateşkes kararına karşın 15’inci gününde devam ediyor. HDK’yi yöneten General Mohamed Hamdan Dagalo, çatışmalar durana dek müzakere etmeyeceğini söyledi.

‘Hemedti’ diye de bilinen Dagalo HDK savaşçılarının 3 günlük ateşkes uzatıldığından bu yana ‘durmaksızın’ bombalandığını sav etti. “Sudan’ı yok etmek istemiyoruz” diyen Dagalo, şiddetten Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Burhan’ı sorumlu tuttu. General Burhan, Güney Sudan’da yapılacak yüz yüze görüşmeleri şartlı olarak kabul etmişti.

‘GENERAL BURHAN İLE ŞAHSÎ BİR PROBLEMİM YOK’

3 günlük ateşkes kararı, komşu ülkeler, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ağır diplomatik teşebbüslerinin akabinde 27 Nisan Perşembe gecesi uzatılmıştı. Cumartesi günü de hava, tank ve top ateşi Hartum’un birtakım bölümlerinde devam etti ve iki rakip general ortasındaki daha geniş kapsamlı bir diyalog ihtimalini azalttı.

Telefonla BBC’ye konuşan Hemedti, görüşmelere açık olduğunu lakin şartının ateşkesi devam etmesi olduğunu kaydetti ve “Çatışmalara son verin, sonra müzakere edebiliriz” dedi.

Hemedti, General Burhan ile ferdî bir sorunu olmadığını ve kitlesel sokak şovlarının akabinde ordu ve HDK tarafından 2019 yılında devrilen eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’e sadık olanları hükümete getirdiği için bir hain olarak gördüğünü belirtti. Hemedti, “Maalesef Burhan radikal İslami cephe başkanları tarafından yönlendiriliyor” dedi.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti. Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin eforlarıyla mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurmuştu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir