Kızılay, Şirket Kurmadan Önce de Çadır Satmış

Depremde AHBAP’a yapılan çadır çadır satışını “Şirketimiz sattı” diye savunan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, şirket kurmadan evvel de depolardaki çadırları sattığı ortaya çıktı. Kınık, 2018’de Kızılay logolarını sildirip 2 bin 977 çadırı 5,2 milyon TL’ye satmış.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde yurttaşlar çadır beklerken, Kızılay’ın zelzelenin üçüncü gününde AHBAP’a çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Çadırı biz değil, iştirakimiz sattı” sözlerini kullanarak bir dernek yapısı olan Kızılay’ın değil şirketinin çadır satışı yaptığı belirterek üzerindeki sorumluluğu atmaya çalışmıştı. 

Fakat ıslak imzalı yönetim kurulu kararlarına nazaran, Kızılay’ın şirket kurmadan evvel de çadır sattığı ortaya çıktı.

Logoları sildiler

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, 4 Haziran 2018 tarihli yönetim kurulu kararında, Kızılay’ın Memleketler arası Göç Örgütü ile 2 bin 977 adet 16 metrekare genişliğinde kışlık çadır satışı için kontrat imzaladığı belirtiliyor. Kararda, 2 bin 977 çadırın toplam 5 milyon 280 bin TL’ye satıldığı tabir ediliyor.

Skandal tabirlerin yer aldığında kararda, Kızılay depolarında bulunan 227 çadır ile stoklarda satılmasına karar verildi. Ayrıyeten afetler için stoklanan 600 çadırın da üzerindeki Kızılay logolarının silinerek satılması kararlaştırıldı. Çadır satışı Kızılay’ın idare şurasında oy çokluğuyla kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir