Kış aylarıyla birlikte ıhlamura talep arttı

Kış aylarında daha çok aranan ve grip üzere salgın hastalıklarda yıllar boyunca insanların kaynatıp hasta olan bireylere içirilen Ihlamur, pandemi devri sonrası vatandaşlar tarafından daha da tercih edilmeye başlandı. Geçen sene Ihlamur çiçeğinin kilogram fiyatı 500 TL iken bu yıl 600 TL’ye kadar yükseldi.

“IHLAMUR İÇMEK İÇİN HASTA OLMANIZA GEREK YOK”

Ihlamur içmenin yalnızca hastalık vakti değil hastalıktan öncede bağışıklık sistemini geliştirmek için kıymetli olduğunun belirten aktar Metin Karaca, “Ben Rize’de 40-45 yıllık aktarıcılık yapıyorum. İhlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı olmak üzere 2 formda satıyoruz. Pandemi devrinden çıktık. Hepimiz hoş ağzımızı burnumuzu kapatıp korunuyorduk. Ancak artık biraz gevşedik maskeleri çıkarınca gripler artmaya başladı. Son günlerde tanınan bir bitki diyebiliriz ıhlamur. Ihlamur içmek için hasta olmanıza gerek yok. Ihlamur içtiğiniz anda devamlı sizi korur yani gribe karşı bağışıklığınız artar. Yalnız ıhlamurun az bilinen bir özelliği de var benim çok sevdiğim hudut sistemlerine çok yeterli gelir. Esasen grip olan hasta olan biraz da sondan olur münasebetiyle ıhlamur içmek ikisini bir ortada götürmek açısından çok uygun olur” halinde konuştu.

“IHLAMUR ARTIK BİTKİLER POPÜLERLEŞTİKÇE AKADEMİSYENLER DE DAHA ÇOK ARAŞTIRMAYA BAŞLADI”

Ihlamura farklı bitkiler eklenerek içebileceğini söyleyen Karaca, Barış Manço’nun ‘Nane Limon Kabuğu’ müziğini örnek vererek “Ihlamur artık bitkiler popülerleştikçe akademisyenler de daha çok araştırmaya başladı. Artık ıhlamura biraz tarçın atarsanız bu balgamı sökebilir bir avuç ıhlamuru 2 litre suya atarak yapabiliriz. Bir tane havlıcan var bunu da atarsanız kış aylarında sizi daha dirençli içerden dirençli tutabilir. Bir tane zencefil atarsanız antibiyotik özelliği görülebilir. Bir tane zerdeçal atarsanız ciğerleri grip hastalıkları en çok ciğerleri rahatsız ettiği için akciğerlere yararlı olabilir. İçerisine ada çayı atarsanız boğazınıza âlâ gelebilir ayrıyeten kuş burnu katarsanız C vitamini artabilir. Ayrıyeten içerine olmadıysa papatya atarsanız içerinizde bulunan zehri atabilir. Barş Manço’nun ‘Nane Limon Kabuğu’ müziğinde geçtiği üzere içilebilir” tabirlerini kullandı.

“IHLAMURU SEVEREK İÇİYORUM”

7 yaşından bu vakte kadar yalnızca hastalığında değil her vakit ıhlamuru tükettiğini tabir eden 16 yaşındaki Veysel Baki Biçer ise “Ihlamur kış aylarını vazgeçilmezi olduğu için o yüzden çocukluğumun vazgeçilmezidir. Ihlamuru severek içiyorum tadı hoşuma gidiyor, verdiği yarar hoşuma gidiyor, ıhlamuru seviyorum. Ihlamuru annem hasta olduğumda bir çok sefer kaynatırdı ayrıyeten ben küçükken çok hastalanırdım nerdeyse hiç güzelleştiğimi bilmem ancak ıhlamur içmeye başladıktan sonra azaldı. Ve muhakkak çok fayladalı ve herkese tavsiye ettiğim bir bitki” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir