Fatih Altaylı: Kupa Türkiye’de olsa eskiden kaftan giydirme geleneğimiz vardı diye şampiyonlara kaftan mı giydireceğiz?

HaberTürk muharriri Fatih Altaylı, Arjantin’in şampiyonluğa ulaştığı 2022 Dünya Kupası seremonisinde, Lionel Messi‘ye “bişt” ismi verilen Katar klâsik kıyafetinin giydirilmesine reaksiyon gösterdi. Altaylı, “Kupa Türkiye’de olsa evvelce kaftan giydirme geleneğimiz vardı diye şampiyonlara kaftan mı giydireceğiz?” dedi.

2022 Dünya Kupası finalinin akabinde düzenlenen kupa merasiminde Arjantin’e kupası takdim edilirken Lionel Messi’ye giydirilen kıyafet, tartışma konusu olmuştu. “Bişt” ismi verilen kıyafetin, kupayı kaldırmadan evvel ulusal forma üzerine giydirilmesine reaksiyon gösteren Altaylı, şunları kaydetti:

Tam da kupa merasimi öncesinde, Katarlı mesken sahibi, Messi’ye, Katar’ın Abaya denilen klâsik giysisinin bir tipi olan “Beşt” ya da “Bişt” denilen daha ince bir tipini giydirdi. Messi de kupayı üzerinde bu giysi ile kaldırdı. Ben de bu duruma reaksiyon gösteren sertçe yazılmış bir tweet attım. Aman Allah’ım. Ne ırkçılığım kaldı ne din düşmanlığım ne cehaletim. Bunları nereden çıkardılar bilmiyorum.

Benim yansım kupa merasimi sırasında, tarihe geçecek bir fotoğrafta Messi’nin ulusal forma ile değil, bu kıyafet ile gözükecek olması idi. Konun ne Katarla, ne dinle, ne imanla alakası yoktu. Kimi beyinsizler “Katar’ın ulusal kıyafetinden niçin rahatsız oldun” diyor ve bütün ahmaklıkları ile Arap kültürünü, İslam zannetmeye devam ederek beni din düşmanlığı ile suçluyor. Ne diyeyim bu türlü bir cehalete.

Kupa Türkiye’de olsa evvelden kaftan giydirme geleneğimiz vardı diye şampiyonlara kaftan mı giydireceğiz? Epey yıl Dünya Kupası oynandı, bir tane bu türlü final fotoğrafı var mı!”

Fatih Altaylı, toplumsal medya paylaşımında, şu tabirleri kullanmıştı.

“Messi ulusal forman yerine o acayip katar zımbırtısını ile kupa kaldırıyor. Sıçayım bu türlü futbola. Katar para ile her şeyi sayın aldı. Rezillik. Utanç. Terbiyesizlik. Saygısızlık.”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir