Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güçlü ailenin en önemli şartı güçlü kadın

İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Güçlenen ve Türkiye’ye Güç Veren Bayanlar programında yaptığı konuşmada, güçlü ailenin birinci ve en kıymetli kaidesinin güçlü bayan olduğunu belirterek, “Hal böyleyken aileyle bayanı ayıran, bayanı ailenin karşısına yerleştiren, bayanla aile ortasında duvarlar ören her türlü yaklaşımı reddediyoruz” dedi.

Kendilerini bugüne kadar asla sloganlara hapsetmediklerini söz eden erdoğan, bayan siyasetlerinde her vakit en ülkünün, en uygunun, ülkemiz, milletimiz ve bayanlar için en güzel olanın peşinde koştuklarını söyledi.

“Bu anlayışla bayanlarla buluşmalarımızda şiddetin önlenmesinden bayanın güçlendirilmesine, istihdamdan hak ve özgürlüklere kadar geniş bir yelpazede yeni projeler, programlar, strateji dokümanları açıkladık” diyen Erdoğan, “Kadınların insan onuruna yakışan bir hayat sürmeleri, her alanda daha faal rol almaları, hak fırsat ve imkanlardan adil bir halde faydalanmaları için ne gerekiyorsa yaptık ve yapacağız. Takviye sistemleriyle, ıslahat paketleriyle, yenilikçi uygulamalarla bayanın ekonomik ve toplumsal statüsünü güçlendirmeye uğraş ettik. Bunun en son örneği, Aile Bakanımızın biraz evvel genel çerçevesini paylaştığı Bayanın Güçlenmesi Strateji Evrakı ve Aksiyon Planıdır. 2024-2028 yılları ortasını kapsayan Strateji evrakımız 5 ana sütun üzerinde yükselmektedir. Aile Bakanımızın şahsında 5 temel hedef, 20 strateji, 83 faaliyetten oluşan bu dokümanın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Kamu kurumlarımızın yanı sıra özel dalımızın, iş dünyamızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın da dokümanın layıkıyla hayata geçirilmesi için üzerlerine düşen vazifeleri yapacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’de aile kavramına karşı alerjisi olan bir kesim evvelden beri olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bunlar çağdaşlaşma ve batılılaşma argümanıyla aile mefhumuna karşı adeta savaş ilan etmiş durumdalar. O denli bozuk bir bakış açısından bahsediyoruz ki Bakanlığımızın isminde yer alan aile kavramından bile rahatsız oluyorlar. Bunların bir öbür özelliği de lafa gelince özgürlüğü, demokrasiyi, insan hak ve hukukunu kimseye bırakmamalarıdır. Ancak kendi kalıplarına uymayan herkesi ötekileştirenler de tekrar bunlardır. Sorsanız bayan haklarını savunuyoruz derler lakin 28 Şubatvari vesayet devirlerinde bayanların eğitim, çalışma ve siyasi temsil haklarının gasp edilmesine aleni dayanak verirler” dedi.

“AİLE İÇİ ŞİDDETİ ŞİKÂYETE DOĞAL OLMAKTAN ÇIKARDIK”

Başörtüsüne özgürlük başta olmak üzere bayanlar lehine müspet ayrımcılık yapılmasını anayasa kuralı haline getirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ŞÖNİM, bayan konukevi, KADES, elektronik kelepçe üzere uygulamaları hayata geçirdik. Aile içi şiddeti şikâyete olağan olmaktan çıkardık. Daha pek çok alanda tarihi nitelikli adımlar attık. Bu eforlarımız sonucunda de en az bir eğitim seviyesini tamamlama oranı bayanlarda yüzde 70’lerden yüzde 90’lar düzeyine ulaştı” dedi.

Karar alma sistemlerinde bayan temsil oranı 4-5 kat arttığını tabir eden Erdoğan, “İstihdamdaki bayan sayısı 6 milyondan 10,5 milyona çıktı. COVID-19 salgını periyodunda eşim Emine Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan takviye paketiyle bayan girişimcilerin yanında olduğumuzu gösterdik. Bu kapsamda Halkbank aracılığıyla son 3 yılda 220 bin bayan girişimcimize 60 milyar lira finansal takviyede bulunduk. Daha bunun üzere burada saymaya kalksak birçok ıslahatı, hayal dahi edilemeyen atılımları son 21 yılda sizlerle bir arada hayata geçirdik. 31 Mart’ta İstanbul başta olmak üzere tüm kentlerimizde bayanlardan tekrar güçlü dayanak beklediğimizi söz etmek istiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir