Çok gizli CIA görüşmesini New York Times deşifre etti… Rusya’dan flaş açıklama

Paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin önce askeri liderliğe sonra da Putin’e isyan bayrağı açmış, stratejik ehemmiyete sahip Rostov’u tek kurşun atmadan alan Wagner maksadını ülkenin siyasi kalbi Moskova’ya çevirmişti.

Dünyanın dakika dakika takip ettiği kriz Belarus’un ortaya girmesi ile çözülmüş, Moskova’ya yanlışsız yürüyüşe geçen Wagner birlikleri başşehre yalnızca 200 kilometre kala durmuştu.

Krizden geriye ise pek çok yanıtsız soru kaldı. ABD istihbaratının isyanı haftalar öncesinden Haber aldığı biliniyordu.

Ancak ABD ile Rusya ortasında Wagner krizi sürecinde bir temasın olup olmadığı netlik kazanmamıştı.

Rusya’dan gelen haber ile bu soru karşılık buldu. Rus basını CIA – Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı görüşmesini yazdı.

Devlete ait TASS haber ajansının haberine nazaran, Rusya’nın dış istihbarat şefi Sergey Naryshkin, ABD’li mevkidaşı William Burns ile geçen ayın sonlarında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

New York Times’tan ise görüşmenin içeriğine dair dikkat çeken bir sav geldi.

ABD’nin en itibarlı gazeteleri ortasında gösterilen NYT, 30 Haziran’da Burns’ün Naryshkin’i arayarak Kremlin’e ABD’nin Wagner kümesi savaşçıları tarafından bir hafta evvel meydana gelen kısa isyanda hiçbir rolü olmadığına dair teminat verdiğini bildirdiğini aktardı.

Al Jazeera’da yer alan habere nazaran, Naryshkin, Burns’ün bu olayı gündeme getirdiğini doğruladı.

Naryshkin’in CIA Yöneticisi ile yaptığı görüşmede Ukrayna savaşının masaya yatırıldığı aktarıldı.

Ancak yaklaşık bir saat süren görüşmenin büyük kısmında ‘Ukrayna ile ne yapacağımızı düşündük ve tartıştık’ dedi. CIA, onun sözleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

“KAYBEDECEK ÇOK AZ ŞEYİ KALAN BİR ADAMIN İSYANI”

Öte yandan Prigojin’in isyan kararının gerisinde uzun müddettir kanserle verdiği savaş olabilir.

İngiliz Daily Mail gazetesinin Proekt’te dayandırdığı tezine nazaran, eski çalışanları Prigojin’in mide kanseri nedeni ile uzun müddettir tedavi gördüğünü söylüyorlar.

Prigojin’in personellerinden biri Moskova’ya yapılan yürüyüşün kaybedecek çok az şeyi kalan bir adamın zihniyetini gösterdiğini argüman ederken, kimliği bilinmeyen bir kaynak da silahlı isyana neyin yol açmış olabileceği sorusuna, “Midesi ve bağırsakları deşilmiş bir adam” yanıtını verdi.

TOPLANTININ AYRINTILI SIR OLMAYA DEVAM EDİYOR

Bu haftanın başlarında Rusya Devlet Başkanı Putin’in Prigojin ile gizlice görüştüğünü hatırlatan gazete, sır oturuma ortalarında üst seviye Kremlin yetkilileri ve Prigojin’in birkaç kumandanının da bulunduğu 35 kişinin katıldığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir