Bakanlık duyurmuştu, askerlik işlemleri artık e-Devlet’te

e-Devlet Kapısı’nda sunulan “Araçlarım” “İkametgahım”, “Çalışma Hayatım” ve “Hac İşlemleri” bütünleşik hizmetlerinin akabinde “Askerliğim” ismiyle yeni bir bütünleşik hizmet çalışması hayata geçirildi.

Vatandaşlar, kelam konusu hizmeti kullanarak, askerlik bilgilerini görüntüleyebilecek, askerlik süreçlerini gerçekleştirebilecek ve askerlik süreçleri hakkında bilgi alabilecek.

“Askerliğim” hizmeti, kullanım esnasında kullanıcıyı otomatik olarak içinde bulunduğu periyoda yönlendirecek. Ayrıyeten yoklama devrinde, celp ve sevk periyodunda ya da yedeklik devrinde bulunan vatandaşlara kısa bildiri (SMS) yoluyla bilgilendirme de sağlanacak.

5 devirden oluşan bütünleşik hizmetle askerlik durumuyla ilgili tüm süreçler yapılabiliyor.

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan, “Askerlik çağı öncesi” periyotta şimdi askerlik hizmeti yükümlülüğü olmayan vatandaşlar askerlik çağının başlamasına ne kadar müddet kaldığını görebilecek.

YOKLAMA DÖNEMİ

“Yoklama” devrinde ise vatandaşlar, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıç tarihine kadar olan süreyi görebilecek. Askerlik yükümlülüğünü yerine getirecek vatandaşların, sıhhat ve tahsil durumlarıyla meslek ve niteliklerinin tespit edilmesi emeliyle ekranda belirtilen mühlet içinde yoklama süreçlerini tamamlamaları gerekecek.

Kullanıcılar, yoklama süreçlerine “Askerlik hizmetimi yerine getirmek istiyorum (yani yoklama müracaatında bulunacağım)” yahut “Askerliğimi ertelemek istiyorum (yani erteleme müracaatında bulunacağım)” seçeneklerinden kendilerine uygun olanı seçerek başlayabilecek.

CELP VE SEVK DÖNEMİ

Yoklama süreçlerini tamamlayanlar, “Celp ve sevk bilgileri” sayfasından hizmet şekli, kuvveti, eğitim birliği, sınıfı, rütbesi, celp ve sevk devriyle, sevk tarihi bilgilerini içeren sınıflandırma sonucunu bilgilerini öğrenebilecek.

Sevk sürecini tamamlayanlar, sayfanın altında bulunan “Sevk Dokümanını Görüntüle” kısa yolu sayesinde sevk dokümanlarına ulaşabilecek.

MUVAZZAFLIK DÖNEMİ

Vatandaşın sevk evrakında yazan sevk tarihinden, terhis tarihine kadar silah altında geçirdiği süreyi söz eden “Muvazzaflık dönemi” sayfasında ise vatandaşın sınıfı, rütbesi, celp ve sevk periyodu, sevk tarihi ve sevk edildiği birliğe ilişkin bilgiler bulunuyor.

Bu başlık altında olası terhis tarihini de görebilecek. Ayrıyeten, kullanıcının askerliği boyunca müsaadesinin yahut hava değişiminin bitişinde birliğine katılmaması halinde askerlik durumu sayfada görüntülenebilecek. Bu durumda birliğine teslim olmak üzere en yakın askerlik şubesine gitmesi yahut direkt birliğine katılması gerektiği uyarısı kullanıcının sayfasına yansıtılacak.

YEDEKLİK DÖNEMİ

“Yedeklik dönemi”, başlığı altında muvazzaflık devrinin bitiminden askerlik çağının sonuna kadar olan müddet durumu gösteriliyor.

Sayfada yedeklik periyodunun hangi tarihten itibaren başladığı ve hangi tarihe kadar devam ettiğiyle ilgili bilgiye erişebilecek. Yedeklik periyodunun bitmesine kalan mühlet, otomatik olarak hesaplanacak ve ekranda yer alacak.

Muvazzaflık hizmetini tamamlamış ve yedeklik periyodu içinde bulunan vatandaşların sefer vazife buyruğu, seferberlik tatbikatı yahut ferdi seferberlik eğitimi vazifesi bulunması durumunda sayfa içinde bilgilendirme kısmında belirtilecek.

Askerlik hizmetini tamamlamış vatandaşlar terhis bilgilerine sayfa içinden erişebilecek. Ayrıyeten askerlik hizmet borçlanması süreçlerini yapmak isteyen vatandaşlar sayfada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik borçlanması süreçleri kısmından süreçlerini gerçekleştirebilecek.

Kullanıcılar merak edilen sorulara ilişkin karşılıklara da “Size Özel Sorular ve Cevapları” başlıklı kısımdan erişebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir