Avrupa’dan talep üstüne talep geliyor, domates üreticisinin yüzü gülüyor

Türkiye’de domates üretiminin en çok yapıldığı birinci 5 vilayet içerisinde yer alan Mersin’de dönemde 1 milyon 200 bin ton eser alınıyor. Mersin genelinde en çok üretim ise Faziletli ilçesinde gerçekleştiriliyor. Kışın örtü altı yazın ve sonbaharda ise açıkta yapılan üretimle ilçede yılda 600 bin tondan fazla domates hasadı yapılıyor. Güz domatesi olarak bilinen dönemin açıktaki son üretiminin hasadı da ağır olarak sürerken, bir çok ülkeden talep gelmesi ise çiftçinin yüzünü güldürüyor. Tarlada birinci kalite domates 11 TL’ye kadar alınırken, kırmızılar iç piyasaya, ala çakır ile pembe toplanan eserler ise Avrupa’ya gönderiliyor. Bu sene Rusya, Irak, balkanların yanı sıra Avrupa ülkelerinden bilhassa Romanya, İspanya, Fransa ve İngiltere üzere ülkeler den de ağır talep geldiği bildirildi.

Bereketli bir yıl oldu

Karayakup Köyü’nde domates üreticiliği yaptığını anımsatan Mustafa Yıldız,” Dönem başından beri bereketli bir yıl oldu. Birinci kalite 8 ile 11 TL ortasında, ikinci kalite 4 ile 4,5 TL ortasında gidiyor, uygun bir fiyat. Domateslerimiz Temmuz 15’de ektik. Bu domates güzlük olarak geçiyor. Yazın fideleri besinli güneşi alıyor. Çok lezzetli bir domates, alanlarda şad satıcı olarak biz de memnunuz” dedi.

Ürünlerin tarladan organik olarak geldiğini aktaran tarım emekçilerinden Meryem Yıldız, paketlemesini rengine ve uzunluğuna nazaran çakır ile yeşil olarak yurtdışına gidecek formda hazırladıklarını kaydetti.

“Ne kadar gurur duysak az, zira Avrupa’yı dünyayı doyuruyoruz”

Şuanda hasadı yapılan domateslerin fidelerinin Haziran ile Ağustos ayında toprakla buluştuğunu hatırlatan Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin ise” O fidelerin şuanda hasadını gerçekleştiriyoruz. Hasadını yaptığımız eserleri bir tesisin içerisinde ihracat için hazırlıyoruz. Bu yıl randıman pek hoş oldu. Kök başı ortalama 4 ile 7 kilogram ortasında randıman aldık. Geçen yıla nazaran bu sene verimimiz pek güzel. Bu yıl Faziletli çiftçisi için çok özel bir yıl oldu. Zira dünya da hem ekonomik, hem güç krizinin ve kıtlığın olduğu periyotlarda ülkemizde 40-50 derece sıcakta herkesin tatil yaptığı ortamda çiftçimiz vilayetle de üretim diyerek fidelerini toprakla buluşturdu” diye konuştu.

Bu yıl Avrupa’nın değişik yerlerine ihracat yaptıklarına da değinen Şahin,” Bilhassa Romanya, İspanya, Fransa, İngiltere’ye ihracat yapmanın gururunu yaşıyoruz. İnşallah çiftçilerimiz önümüzdeki yıllarda bölgemizdeki tesislerin daha fazla artması sebebiyle ihracat pazarına istikamet veririz. Birebir vakitte dünyayı doyururuz diyorum. Faziletli çiftçisi ile ne kadar gurur duysak azdır, zira Avrupa’yı dünyayı doyuruyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir